Mimo coraz intensywniejszego dialogu na temat zdrowia – ludzie nadal mają trudności z dbaniem o swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Podstawą problemu jest najczęściej sen. Jeśli nie śpisz dobrze, nie możesz dobrze funkcjonować w ciągu dnia. W ten sposób Twoja produktywność spada, a Twój potencjał szybko się psuje. Zmień swój sen, a zmienisz swoje życie.

Badania od dawna pokazują, że bezsenność jest jednym z najczęstszych zaburzeń snu, występującym u ponad 40% dorosłych. Chociaż bezsenność występuje częściej u kobiet, może ona również dotyczyć mężczyzn.

Jeśli masz problemy z zasypianiem, budzisz się dość często w nocy, budzisz się zbyt wcześnie lub nie sypiasz wystarczająco dobrze, prawdopodobnie cierpisz na bezsenność.

Nie panikuj, na wszystko jest rozwiązanie. Dzisiaj omówimy rolę melatoniny w regulacji snu.

Rola melatoniny w regulacji snu

Melatonina jest naturalnie występującym hormonem, który może naprawić twoje wzorce snu, a tym samym poprawić twoje życie. Badania wykazały, że melatonina ma pozytywny wpływ na samopoczucie ludzi i zwierząt. Hormon ten jest produkowany zaraz po nastaniu nocy. W nocy melatonina stopniowo wzrasta, ponieważ siatkówka jest powoli wystawiona na mniej światła.

Na nasz zegar biologiczny wpływa ilość melatoniny, którą przechowujemy w naszych ciałach w nocy. Ponieważ hormon ten jest fizjologicznym regulatorem cyklu snu i czuwania, może wpływać na naszą zdolność do zasypiania lub budzenia się. Kiedy nasze ciała przechowują wysoki poziom melatoniny, dobrze śpimy.

Gdy tylko poziom melatoniny spada, zaczynamy się budzić. Jeśli masz mało melatoniny w swoim ciele, masz skłonność do bezsenności. Celem jest utrzymanie wysokiego poziomu melatoniny w nocy i wystarczającego poziomu melatoniny przez cały dzień.

Co się stanie, jeśli nie śpisz dobrze?

Bezsenność lub ciągły brak snu mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na Twoje zdrowie. Twój mózg przestanie funkcjonować na pełnych obrotach, hormony się rozregulują, a ogólna wydajność spadnie. Jeśli masz tylko słaby sen, możesz być również bardziej podatny na przybieranie na wadze. Innymi słowy, jeśli jesteś studentem, rozważ skorzystanie z pomocy.

Natomiast dobry sen w nocy może pomóc Ci poczuć się bardziej produktywnym i skoncentrowanym, lepiej ćwiczyć i stać się zdrowszym. Dlatego konieczne jest wypracowanie odpowiednich nawyków spania. Dobry sen w nocy może naprawdę zmienić Twoje życie.

Jak dobrze spać i rozwijać zdrowe nawyki

Rozwijanie zdrowych nawyków snu to pierwsza zmiana, którą powinieneś wprowadzić. Oczywiście przyjmowanie suplementów melatoniny nie zaszkodzi, ale zawsze możesz ustawić swój zegar biologiczny, aby dostosować się do swoich potrzeb. To tak jak w ciężkich warunkach w pracy, kupujesz odzież bhp

Zwiększ ekspozycję na światło

Twoje ciało może się samodzielnie “regulować”. Dlatego użyj swojego rytmu dobowego jako narzędzia. Ekspozycja na naturalne światło może pomóc Ci nie zasnąć i powiedzieć mózgowi, kiedy spać. Pomoże Ci to utrzymać energię w ciągu dnia i dobrze spać w nocy (uzyskasz dobry, niezakłócony sen). Wystawienie się na jasne światło dzienne może zatem poprawić twoje wzorce snu, zwłaszcza jeśli masz słaby sen lub bezsenność.

Please follow and like us: