Bez wątpienia żyjemy w stresujących czasach. Niepokoje polityczne i społeczne oraz pandemia piętrzą się u szczytu normalnego stresu życia codziennego. Nadmierny stres może prowadzić do bezsenności, zmęczenia, bólów głowy, depresji i poważnych schorzeń.

Jeśli czujesz się bardzo przytłoczony, warto skonsultować się z lekarzem. Ale istnieje sześć prostych sposobów na samodzielne zwalczanie stresu.

1. Wyjdź na zewnątrz i odetchnij

Naukowcy wiedzą, że powiew świeżego powietrza oczyszcza płuca z zanieczyszczeń. Wiedzą również, że twój mózg zużywa około 20% tlenu, który wchłaniasz, więc im więcej powietrza dostajesz, tym lepiej działa twój umysł – a to sprawia, że ​​myślisz jaśniej i masz lepszy stan umysłu. Krótkie przebywanie na słońcu również zwiększa poziom serotoniny – to hormon „dobrego samopoczucia”. Badania pokazują, że poranny wzrost serotoniny pomaga lepiej spać w nocy.

2. Ćwiczenia

Nie musisz biegać maratonu ani spędzać godzin na rowerze stacjonarnym, ale odpowiednia ilość ćwiczeń zmniejszy stres. Może to być tak proste, jak poranny spacer lub kilka godzin pracy w ogrodzie. Ćwiczenia uwalniają endorfiny – kolejny z hormonów „dobrego samopoczucia”. Koncentracja związana z ćwiczeniami również odciąga twój umysł od rzeczy, które cię stresują.

3. Obcuj z naturą

Przebywanie w pobliżu roślin łagodzi stres. Może pomóc trochę czasu na podwórku, a badania pokazują, że posiadanie roślin w domu zmniejsza stres fizjologiczny i psychiczny. Rośliny stymulują pozytywne reakcje na aktywność mózgu, napięcie mięśni i aktywność serca. Niektóre rośliny pomagają lepiej spać, a rośliny domowe mają dodatkową zaletę w postaci oczyszczania powietrza z toksyn.

Zapraszamy do sprawdzenia bloga o motoryzacji!

4. Uważaj na alkohol i kofeinę

Niektórzy sięgają po drinka w chwilach stresu. Alkohol uwalnia hormony, które mogą wywołać krótkotrwałą euforię. Ale alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, a zbyt duża jego ilość w rzeczywistości zwiększa stres i niepokój. Nawet coś tak łagodnego jak kawa może prowadzić do problemów. Filiżanka kawy rano lub w środku dnia może poprawić nastrój, ale trzy lub cztery filiżanki mogą mieć odwrotny skutek, ponieważ kofeina zawiera kortyzol, hormon wywołujący stres. To samo dotyczy cukru. W stresujących czasach stare powiedzenie „wszystko z umiarem” nabiera dodatkowego znaczenia.

5. Jedz zdrowo

Większość z nas słyszała to kazanie przez całe życie, ale zdrowa dieta jest szczególnie ważna w stresujących czasach. Ten sam hormon, kortyzol, może być aktywowany przez stres, który daje organizmowi zastrzyk energii i apetyt na pokarmy bogate w tłuszcze i cukry. Poddanie się temu pragnieniu może prowadzić do dolegliwości, od chorób serca i otyłości po bezsenność i depresję. Zbilansowana dieta zawierająca niezbędne witaminy, białka, węglowodany i tłuszcze pozwoli Ci kontrolować poziom kortyzolu.

Please follow and like us: