Co myślisz, gdy słyszysz słowo „bagaż”? Jest szansa, że ​​jeśli nie czekasz w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, termin ten wywoła uczucie dyskomfortu. Może to mieć wiele przyczyn. Być może masz bliskiego przyjaciela lub członka rodziny z bagażem emocjonalnym, który ma na nich negatywny wpływ lub ma szkodliwy wpływ na osoby wokół nich. Być może dzieje się tak dlatego, że zdajesz sobie sprawę z własnego bagażu emocjonalnego, ale albo jeszcze się nim nie zająłeś, albo nie wiesz, od czego zacząć.

 

Dzieje się tak głównie dlatego, że termin „bagaż emocjonalny” jest piętnowany. Często jest używany do opisania negatywnych skutków, jakie ma na nas, a nie tego, co spowodowało „bagaż” – źródło problemu – w pierwszej kolejności. Często zajęcie się podstawowym problemem samego bagażu jest równie napiętnowane, ponieważ uznając nasz „bagaż” przyznajemy przed sobą, że do pewnego stopnia nasze funkcje poznawcze lub poznawcze wymagają naprawy.

 

Uznanie bagażu emocjonalnego może być przerażające, ale odmowa może spowodować niezwykle negatywne skutki dla naszego procesu poznawczego i funkcjonowania poznawczego. Sam „bagaż” jest zbiorem problemów, które zebrały się i zaczęły jątrzyć w naszych umysłach, ponieważ nie znaleźliśmy ani nie opracowaliśmy sposobów radzenia sobie ze stresorami. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane lękiem, żalem, finansami, związkami czy innymi czynnikami, bagaż emocjonalny powoduje, że jesteśmy raczej destruktywni umysłowo niż konstruktywni.

 

Bagaż emocjonalny przy podejmowaniu decyzji

 

Proces podejmowania decyzji jest często rządzony przez nasze odczucia związane z samą decyzją, a nie przez czysty intelekt. To prowadzi nas często do podejmowania decyzji na podstawie emocji lub tego, jak „czujemy” potencjalny rezultat decyzji, które podejmujemy. Wykluczenie emocji z tego procesu może potencjalnie przynieść bardziej „obiektywny” wynik, jednak unikanie emocji lub uczuć podczas podejmowania decyzji może szybko doprowadzić do podjęcia krótkowzrocznej decyzji lub „paraliżu analitycznego”. W rzeczywistości ludzie z bagażem emocjonalnym często nawet nie zdają sobie sprawy, kiedy podejmują te „obiektywne” decyzje, zamiast pozwalać swoim emocjom kierować procesem decyzyjnym. Dzieje się tak, ponieważ emocje i uczucia tych ludzi są przytłumione przez długotrwałe problemy, które powoduje ich bagaż.

 

Kiedy pozwalamy sobie na cofnięcie się i słuchanie tego, co mówią nam nasze emocje podczas procesu podejmowania decyzji, nie tylko słuchamy tej części naszego mózgu, która mówi nam, jak ważna może być decyzja i jej wynik, ale także zaczynamy uznają nasze emocje. Robiąc to, możemy zacząć rozróżniać zarówno to, co czujemy emocjonalnie, jak i dlaczego.

 

Odmawiając uznania naszych emocji – szczególnie tych, które powodują pewne ograniczenia w podświadomości i trzymają nas z dala od naszego prawdziwego potencjału”- trzymamy się w pułapce cyklu auto sabotażu.

 

Bagaż emocjonalny przy rozwiązywaniu problemów

 

Noszenie bagażu emocjonalnego często powoduje, że otaczamy nas niewidzialnymi barierami. Z powodu problemów z naszej przeszłości, które uformowały sam bagaż, mówimy sobie, że te przeszłe problemy kształtują to, kim jesteśmy: nasze nawyki, nasze zachowanie, a nawet nasz sposób myślenia i działania. Robiąc to, podświadomie oszukujemy się, myśląc, że jesteśmy ofiarą własnej historii, a nie bohaterem. To z kolei powoduje, że nowe problemy, które pojawiają się w naszym życiu, wydają się znacznie bardziej zniechęcające, niż są w rzeczywistości, a ponieważ nie nauczyliśmy się jeszcze, jak właściwie radzić sobie z własnymi emocjami lub uczuciami, czujemy się nieadekwatni do rozwiązywania tych nowych problemów jako dobrze. 

W międzyczasie, zachęcamy do sprawdzenia bloga samochodowego 🙂

 

Oto kilka innych sposobów, w jakie bagaż emocjonalny może objawiać się i / lub utrudniać nam:

 

  • Niska pewność siebie, szczęście lub podekscytowanie
  • Zwiększone uczucie niepokoju, złości, depresji, strachu lub samotności
  • Niezdolność do skupienia się na pracy, pasjach lub hobby
  • Odmowa zajmowania się lub mówienia o stresorach lub wyzwalaczach dla siebie lub innych
  • Brak determinacji lub zaangażowania w pozytywne zmiany w życiu

 

Uzdrawianie za pomocą „kodu emocji”

 

Niezależnie od tego, jak Twój bagaż emocjonalny przejawia się lub wpływa na Twoje życie, ważne jest, aby pamiętać, że Twoje emocje i uczucia z nimi związane są ważne. Równie ważne jest, aby przypomnieć sobie, że tylko dlatego, że te emocje i uczucia są częścią ciebie, niekoniecznie definiują to, kim jesteś. Uznanie naszego bagażu jest pierwszym krokiem w kierunku świadomego samodoskonalenia, ale proces radzenia sobie z tym bagażem i uzdrawiania go jest inny dla każdego. Pozwalając sobie na identyfikację emocji i uczuć związanych z twoim bagażem emocjonalnym, możesz zacząć przekształcać swoje pogardliwe przekonania w poczucie usamodzielnienia.

Please follow and like us: