To, w jaki sposób nadejście zimy wpłynie na taktykę wędkowania, może się znacznie różnić w zależności od miejsca. Niemniej jednak, istnieje kilka praktycznych zasad, które sprawdzą się w przypadku większości łowisk zimowych.

Więc gdziekolwiek możesz łowić ryby w miesiącach zimowych, pamiętaj:

  • Metabolizm ryby zwalnia wraz z ochładzaniem się wody, więc wolniejsze prowadzenie, ruchy przynęty i ruchy jigowania stają się bardziej skuteczne, im jest chłodniej.
  • Ryby zawsze będą szukały wody cieplejszej niż otoczenie. Ogrzewane słońcem wybrzeża lub równiny, sztuczne zrzuty ciepłej wody i podwodne źródła mogą tworzyć obszary, w których gromadzą się ryby.
  • W chłodnej, przejrzystej wodzie wiele przynęt staje się mniej skutecznych, ponieważ rybom łatwiej jest zauważyć rzeczy, które wyglądają nienaturalnie. Dlatego w środku zimy wielu wędkarzy decyduje się na łowienie na żywą przynętę.
  • Większość chwastów i podwodnej roślinności wodnej wymiera zimą, ale często niektóre pozostają. Obszary, na których w miesiącach zimowych nadal występują chwasty, są zwykle świetnymi miejscami do łowienia ryb.
  • Podawaj rybom duże posiłki. W środku zimy zwykle nie są zainteresowane wydawaniem dużej ilości energii na pogoń za małą przekąską. Chcą jak najwięcej kalorii, wydając jak najmniejszą ilość energii, więc takie wędkowanie może wymagać dużych przynęt, aby je zadowolić.

W następnym wpisie porozmawiamy o bezpieczeństwie podczas wędkowania zimą. W między czasie wybiorę się na serwis laptopów, bo bez mojego MacBook’a nie uda mi się napisać wpisu z zimowymi wskazówkami 🙂 A póki co, życzę wam miłego czwartku.

Please follow and like us: