Pływanie łódką we mgle przy ograniczonej widoczności wymaga szczególnej uwagi dla żeglarzy na wszystkich poziomach umiejętności. Wszyscy chcemy, aby pływanie łódką było bezpieczne i przyjemne, ale czasami mogą pojawić się nieoczekiwane mgliste warunki, które mogą nam to utrudnić.

Zmniejszona widoczność jest jednym z głównych niebezpieczeństw na wodzie. Wraz z blokowaniem widzenia, mgła może powodować odbijanie się dźwięków i ich nienormalne przemieszczanie się, przez co trudno jest określić, z którego kierunku dochodzą. Mgła może być również bardzo dezorientująca, a nawet przy nowoczesnej elektronice można na chwilę stracić poczucie kierunku.

Więc jak sobie z tym poradzić? Te wskazówki z pewnością pomogą.

  • Profilaktyka to najlepsze lekarstwo

Jeśli prognoza pogody obejmuje mgłę lub przybywasz do łodzi, jeśli chcesz zobaczyć, jak bardzo mgła zasłania Twoje widoki, pozostaw liny związane, aż zagrożenie minie.

  • Zwolnij

Za każdym razem, gdy widoczność jest ograniczona, należy również zmniejszyć prędkość łodzi, ponieważ nie zobaczysz przeszkód, znaczników kanałów ani innych łodzi, dopóki nie znajdą się znacznie bliżej niż zwykle. Musisz upewnić się, że masz dużo czasu na reakcję.

Zwolnienie w łodzi motorowej ma również tę zaletę, że zmniejsza hałas silnika i wiatru, co ułatwia słyszenie innych łodzi, które mogą się zbliżać.

  • Nie bój się zatrzymać i rzucić kotwicy, jeśli to konieczne

Jeśli jesteś w miejscu o małym natężeniu ruchu i nie możesz wygodnie kontynuować, zatrzymaj się i opuść kotwicę. Często mgła wypala się wraz z upływem dnia lub podnosi się wiatr. Po prostu przeczekanie tego może być najlepszym posunięciem.

Pamiętaj jednak, że dotyczy to tylko obszarów o małym natężeniu ruchu. W zatłoczonym wlocie zatrzymanie się jest często najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, ponieważ inne łodzie prawdopodobnie napotkają cię w krótkim czasie. Pamiętaj też, że nawet gdy jesteś na kotwicy, na tobie spoczywa obowiązek nadania odpowiednich sygnałów dźwiękowych.

To trzy główne wskazówki dotyczące mglistych warunków, które mogą nas kiedyś spotkać. Pomyślałbyś, że to wszystko jest dosyć oczywiste. Niestety tak nie jest. Ja myślałem, że naprawa pomp wtryskowych jest szalenie prosta – nie prawda 😀 Wracając do tematu mgły, tych wskazówek jest więcej i na pewno podzielę się nimi w niedalekiej przyszłości, a na dziś to wszystko. Trzymajcie się!

Please follow and like us: