Bezpieczeństwo jest oczywiście kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o wędkowanie zimą. Dzisiaj przychodzę ze wskazówkami, dla niektórych ludzi super oczywistych, a dla innych już nie. Mimo wszystko, uważam, że warto o tym mówić, ponieważ – wiadomo, wędkowanie w okresie zimowym, nie jest tak kolorowe jak latem 🙂

  • Ubierz się ciepło i warstwowo

Niezależnie od tego, czy stoisz na szczycie zamarzniętego jeziora, robiąc dziury i ustawiając wywrotki, czy też rozbijasz lód na rampie łodzi przed wodowaniem, unikanie hipotermii ma kluczowe znaczenie. Oznacza to odpowiednie ubieranie się, dbanie o suchość i posiadanie środków komunikacji umożliwiających wezwanie pomocy w razie potrzeby.

Doświadczeni wędkarze zimowi zawsze noszą również kamizelkę ratunkową lub „kurtkę do pływania” (ciężką kurtkę zimową z wbudowaną funkcją unoszenia się na wodzie), ponieważ jeśli znajdziecie się w wodzie prawie zamarzającej, założenie takiej może być prawie niemożliwe.

  • Miej oko na pogodę

Innym ważnym aspektem bezpieczeństwa podczas wędkowania zimą jest rozsądne wybieranie dni połowowych. Jeśli w środku zimy co kilka minut spryskujesz twarz, prawdopodobnie będziesz niezadowolony. Pamiętaj też, że jeśli coś pójdzie nie tak na wodzie w środku zimy, prawdopodobnie nie będziesz mieć w pobliżu zbyt wielu osób, które mogłyby pomóc. Będzie tam znacznie mniej ludzi, a władze prawdopodobnie będą patrolować według skróconych zimowych rozkładów. Dlatego upewnij się, że prognoza pogody jest dobra, zanim zarzucisz linie.

  • Utwórz plan zmienny

Innym ważnym aspektem zimowego pływania łódką jest przygotowanie planu pływania. Posiadanie planu, który pozwala zaufanemu przyjacielowi lub krewnemu wiedzieć, gdzie będziesz i kiedy spodziewasz się powrotu, jest zawsze dobrym pomysłem. Ale zimą jest to ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ ruch będzie niewielki, a jeśli masz problemy mechaniczne, potrzebujesz kogoś, kto wie, gdzie jesteś.

To już wszystko na dziś jeśli chodzi o zimowe wędkowanie. Zapytacie jakim cudem mam laptopa. Teoretycznie go nie mam, ponieważ jest już bezużyteczny i trzeba oddać go na jakiś skup Apple. Jeśli planujecie łowić w okresie zimowym, pamiętajcie, ze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Trzymajcie się!

Please follow and like us: